пʼятниця, 8 травня 2020 р.

Синий платочек

Історія пісні "Синий платочек". До речі, історії багатьох пісень воєнних років зібрані у книжці Ніни Завадської "Любимые песни военных лет" (Москва, 1987), яка зберігається у фонді нашої наукової бібліотеки.
Отже, "Синий платочек". Восени 1939 року, рятуючись від фашистів, з Польщі до Львова приїхав відомий "Голубий джаз", керівниками якого були композитори Генріх Гольд і Єжи Петербурзький  (Петерсбурскій). У квітні 1940 року гастролі "Голубого джазу" були у Москві. І ось одного разу у готель "Москва", де жив Єжи Петербурзький, завітав поет Яків Галицький і запропонував композитору свої вірші. Вони починалися словами: "Синенький скромный платочек падал с опущенных плеч...". Вже наступного вечора відбулася прем'єра нової пісні "Синий платочек".
Москва "захворіла" "Синім платочком" (її співала навіть Лідія Русланова).
Почалася Друга світова війна. Співалися зовсім інші пісні - бойові, маршеві, але не забулася і мелодія "Синього платочка". Клавдія Іванівна Шульженко, за її словами, чула цю пісню ще на концертах "Голубого джазу", але в свій репертуар не включила. Текст здався їй банальним, рядовим...
У перші дні війни Шульженко разом з джаз-ансамблем виступала в частинах, які охороняли легендарну Дорогу життя, що проходила через Ладозьке озеро.
Після одного з концертів до співачки підійшов лейтенант Михайло Максимов, кореспондент газети "В решающий бой", і запропонував свої вірші, складені на мелодію "Синього платочка". Вірші дуже сподобалися Клавдії Іванівні.
"Лейтенант Максимов написав, по суті, новий текст, зміг зробити головне - висловити в ньому те, що хвилювало слухачів 1942 року і хвилює по сей день... В той же день після єдиної репетиції я віддала пісню на розсуд слухачам. "Вирок" був єдиним - повторити! І, мабуть, не було потім жодного концерту, де б не звучала ця вимога..."
Новий "Синій платочок" розповідав про розлуку з коханою, проводи на фронт, про те, що і в бою солдати пам'ятають тих, кого залишили вдома, сама хустника тепер стала не дівочим атрибутом, а символом вірності солдата, який захищає тих, з ким його розлучила війна.  

Немає коментарів:

Опублікувати коментар