понеділок, 5 квітня 2021 р.

Микола Скліфосовський: хірург і громадянин

6 квітня 1836 року народився один з найвидатніших хірургів XIX століття – Микола Васильович Скліфосовський, без якого неможливо уявити медицину.


Народився Микола Васильович у бідній сім’ї на хуторі, що на південь від міста Дубоссари Тираспольського повіту Херсонської губернії. В період спалаху в Дубоссарах епідемії холери батько був змушений кількох своїх молодших дітей (а Микола був дев’ятою дитиною з 12-ти), віддати в Одеський притулок. Незабаром він захворів і через кілька років помер. Діти лишилися на вихованні у сиротинці.
Подальшу освіту Микола здобував в Одеській гімназії. Лікарем Скліфосовський вирішив стати ще в дитячі роки, тому після закінчення гімназії відправився в Москву і вступив на медичний факультет Московського університету. Там і визначилася його медична спеціальність – хірургія.

Коли у 1866 році почалася австро-прусська війна, Скліфосовський за власним бажанням пішов на фронт, щоб надавати допомогу воякам. Після укладення миру повернувся до Одеси, але, як виявилося, ненадовго, бо почалася франко-прусська війна, і він знову поїхав туди, де потрібна була його допомога.
Не випадково Миколу Скліфосовського незабаром запросили до Петербурга, в Медико-хірургічну академію — ​єдиний навчальний заклад у Росії, де готували військових лікарів. Там Микола Васильович викладав п’ять років, після чого знову попросився на балканську, а потім і на російсько-турецьку війну, де оперував разом зі ще одним нашим співвітчизником — ​видатним хірургом Миколою Пироговим. Під час важких боїв під Плевною і біля підніжжя Шипки Скліфосовський іноді не переривав роботу по кілька діб. Пізніше підрахували, що безпосередньо через його руки пройшло більше десяти тисяч поранених(!!!).


Помітне місце в житті Миколи Васильовича займала Полтава. Після 1878 року вчений разом із сім’єю жив у Яківцях під Полтавою у своїй садибі.  Його маєток «Отрада» в районі Яківців займав 650 га і саме на цій території знаходиться сучасний дендропарк, яким наразі опікуються полтавці
Цей маєток належав його дружині, з 1871 року в літні місяці він жив в Україні. Там до сих пір зберігся «дім Скліфософського». В Яківцях є провулок Скліфософського, Полтавська обласна лікарня носить його ім’я.


У його маєтку були коні, велика рогата худоба, свині, кури, качки, він тримав пасіку.
Біля будинку Микола Васильович посадив фруктові дерева, сам і доглядав їх. У його садку росли різні сорти груш, слив, яблунь і навіть персики. А в ярах - дуби, клени, берези, липи. Микола Васильович довів усім, що на Полтавщині можна вирощувати цінні сорти винограду і культивувати хміль. Поїхавши у Баварію, Скліфосовський привіз звідти необхідне обладнання, щоб налагодити вдома пивоваріння. Чоловіки з Яківців із задоволенням приходили до нього на кухлик пивця. Микола Васильович завжди розмовляв з ними українською мовою, яку добре знав з дитинства, і від свого оточення вимагав того ж. За це, правда, імперська влада приписувала йому... сепаратизм.
У своїй садибі він також приймав хворих селян. Пацієнтів було дуже багато, і Микола Васильович перетворювався на лікаря з усіх спеціальностей. Вимогливий до себе, він ніколи не знав міри в роботі, його працездатність і витримка вражали всіх. Скліфосовський був невтомною, наполегливою людиною, сам захоплювався і захоплював інших, умовляв, переконував і домагався успіху. Ніколи нікому не говорив «ти», тільки «ви». Микола Васильович завжди терпляче розмовляв із хворими. Його взаємини з колегами і пацієнтами є прекрасним прикладом лікарської етики. Про високу моральність і гуманізм Скліфосовського свідчать численні листі й привітання відомих учених, студентів і хворих, яких він лікував. До речі, ці листи зберігаються в Державному архіві Полтавської області. А в Полтавській обласній лікарні зберігся скальпель, яким оперував знаменитий хірург (!). В одному з листів, присвячених 25-річному ювілеєві лікарської, наукової й педагогічної діяльності видатного вченого, пацієнти писали: «Ми вітаємо Вас, вітаємо з тією великою радістю, що Ви, перш ніж зцілити наші недуги, підкорювали наші душі й серця. Кожен з нас ішов до Вас з вірою й надією на зцілення, і кожного з нас Ви зустрічали без олімпійської величі, завжди просто, сердечно. В операційних залах, біля ліжка хворого чи на консультаціях, завжди і всюди одночасно Ви були вченим і доброю людиною».


На сьогоднішні нема жодної галузі в цій сфері, у якій би не залишив свій слід Скліфосовський. Його реформи і винаходи дозволили врятувати мільйони життів. А чи знаєте ви, що саме Микола Скліфосовський запровадив у медицині білі халати, обов’язкову дезінфекцію, стерилізацію інструментів? Також він першим у світі почав застосовувати місцеву анестезію сконструював апарат, що давав змогу підтримувати наркоз, організував перший у Російській імперії рентген-кабінет. Ці відкриття стали переломними в історії хірургії, революційними. А передувала їм подвижницька праця Скліфосовського. Таким був Микола Васильович Скліфосовський…
МАТЕРІАЛ ПІДГОТУВАЛА ПРОВІДНИЙ БІБЛІОТЕКАР ВІДДІЛУ КРАЄЗНАВСТВА НАТАЛІЯ МИКОЛАЇВНА ЛИСЕНКО.
Відділ краєзнавства 14 березня 2017 року провів презентацію документального фільму В. Кумпан та О. Кравченко" Скліфосовський М. В. Подорож крізь час".
Ви маєте можливість переглянути цей фільм і ще раз поглянути на постать видатного хірурга. 

3 коментарі: