середа, 25 січня 2023 р.

25 січня – День святої мучениці Тетяни

25 січня православні християни відзначають день святої мучениці Татіани або Тетяни Римської. Свята Тетяна жила в Римі на початку другого століття нашої ери. Як і її батько, вона була таємною послідовницею вчення Ісуса Христа. Войовничо налаштовані язичники, які намагалися викорінити християнство в Римі і його околицях схопили її та вбили. Так Тетяна стала святою великомученицею і тепер до неї молитовно звертаються, щоб допомогла перенести усі життєві негаразди. 
Саме до цього свята відділ краєзнавства Полтавської ОУНБ ім. І. П. Котляревського підготував пізнавальну віртуальну книжкову виставку «Тетяни полтавського краю». 
 
 

Полтавщина славиться своїми земляками на увесь світ. На даній виставці ми зібрали, відповідно,  матеріали про видатних Тетян нашого краю, які досягли успіху у різних галузях знань. 

Отже, почнемо з благодійниці та фундаторки храмів ТЕТЯНИ ВАСЕЦЬКОЇ. Вона народилася 1799 р у м. Миргорді. З 1852 р. жертвувала значні кошта на влаштування церков. Для Троїцької церкви м. Миргород придбала срібний позолочений напрестольний хрест, дзвін, євангеліє в срібній оправі тощо, надала 3100 руб. для побудови дзвіниці та ремонту церкви; пізніше надала 7073 руб. для побудови нового п’ятиверхого храму. Всього пожертвувала для влаштування Троїцької церкви 13754 руб., за що отримала благословіння Св. Синоду та грамоту (1868). Також Тетяна Васецька внесла значні кошти на побудову Воскресенської церкви, на оновлення іконостасу цвинтарної Всіхсвятської церкви (1870, всі – у Миргороді); на побудову Покровської церкви у с. Шафоростівка на Миргородщині, мурованих Успенської церкви у Пирятині, церкви і дзвіниці у с. Коновалівка Костянтиноградського пов. (тепер Машівського р-ну Полтавської обл.).

ТЕТЯНА БЕДНАРЖОВА - український культуролог і педагог у Чехії. Народилася 22 березня 1923 у м. Кобеляки. Викладала у Київському педагогічному інституті. У 1976–90 рр. – у Карловому університеті в Празі. Тетяна Беднаржова була активною учасницею життя української громади в Празі, співзасновником та головою Спілки українських жінок у Чехії; членом Асоціації україністів Чехії (1992). Авторка наук. статей з україністики, чеськомов. підручників на пед. теми, 3 книги присвятила пед. майстерності В. Сухомлинського. Виступала на багатьох конференціях в Чехії, Україні та ін. країнах з доповідями про репресов. або несправедливо забутих укр. науковців (переважно з-поміж празької еміграції). Померла 12.10.2003 у Празі).

ТЕТЯНА ТОКАРСЬКА народилася 1906 р. у Полтаві. Українська кіноактриса та режисер. Закінчила екранне відділення Одеського державного технікуму кінематографії. Вже на перших курсах зіграла дві головні ролі— Нимидори та Мокрини у кінофільмі «Микола Джеря», У другому фільмі цієї ж студії на українську тематику «Сорочинський ярмарок» актриса виконала також головну роль дочки Солопія Черевика Параски. Ці фільми з успіхом демонструвалися в Парижі та Берліні. Потім актриса знімається в різних фільмах, таких як «Бенефіс клоуна Жоржа», «Октябрюхов і Дєкабрюхов» (сценарій В.Маяковського), «Не по дорозі» (реж. М.Терещенко) та інших.
 
Виставка ознайомить з творчістю художниці Т. В. Кобзар, скульптора Т. О. Панасенко, майстра витинанки Т. Ф. Ваценко, лялькарки Т. В. Саєнко, аграрія, громадсько-політичної діячки Т. М. Корост. Творчі постаті поетес Т. Д. Задорожної, Т. М. Кльокти, Т. М. Домашенко, письменниці та філолога Т. В. Луньової також представлені збірками віршів та творів.
Варто згадати видатного педагога, Героя України Т. І. Балагуру. Вона очолює міське методичне об’єднання вчителів української мови та літератури і є автором численних наукових публікацій і посібників. Нагороджена знаком „Відмінник освіти України” (1988), грамотою Міністерства освіти і науки України (1989), грамотами міського та обласного управлінь освіти, грамотою Полтавської облдержадміністрації. Переможець Всеукраїнського конкурсу „Вчитель року” (1996), лауреат обласної премії імені І. П. Котляревського за вагомий внесок у розвиток та утвердження української мови в суспільстві.
На завершення хочемо наголосити, що директор нашої бібліотеки, заслужений працівник культури України теж Тетяна! Тетяна Іванівна Зеленська більше 40 років свого життя віддала бібліотечній справі Полтавщини! Тож принагідно щиро вітаємо і бажаємо здоров'я та многих літ служіння на бібліотечній ниві!  


Звісно, цей список можна продовжувати до нескінченності, адже власниці цього імені володіють лідерськими якостями, ясним розумом та твердим характером, навіть ім'я у перекладі з давньогрецької означає «засновниця», «упорядниця», тому легко досягають успіху у всіх своїх починаннях.

Виставку підготувала Ксенія Перепьолкіна, провідний бібліограф відділу краєзнавства.

4 коментарі:

 1. Дякую, дуже гарна виставка.

  ВідповістиВидалити
 2. Ознайомився з цікавими матеріалами виставки.
  Прекрасна підбірка творчих перлин Тетян рідного краю і вміла їх подача.
  Дякую працівникам краєзнавчого відділу.
  Ваш читач ПК

  ВідповістиВидалити
 3. Щиро дякуємо Вам за відгук, шановний Петре Карповичу! Завжди раді Вас бачити у нашому відділі!

  ВідповістиВидалити