неділя, 20 серпня 2023 р.

Єдиний народ, ми - одна українська родина

 

Відділ краєзнавства Полтавської універсальної наукової бібліотеки пропонує увазі користувачів виставку літератури «Єдиний народ, ми - одна українська родина» до Дня незалежності України.


Багатовікова боротьба нашого народу за свою незалежність завершилася створенням Незалежної Української держави. Це є головним здобутком українців. Тепер, коли підлий ворог намагається відібрати в української нації цей історичний здобуток, як ніколи важливо повертатися до справжньої історії України: вивчати, аналізувати, скидати із свого розуму облуду.

Ми воїни.

Не ледарі.

Не лежні.

І наше діло праведне й святе.

Бо хто за що, а ми за незалежність.

Отож нам так і важко через те.

Сьогодні слова Ліни Костенко як ніколи співзвучні стану нашого суспільства.

Якщо уявити, що країна – це дім, то Україна все ще в процесі будівництва. Є міцний фундамент – століття боротьби за можливість жити в єдиній і незалежній країні. Є стіни – Конституція і законодавство, що дають можливість людям мати свободу і захист своїх прав, а також обов’язки, виконання яких зробить буття у спільному просторі безпечним і комфортним. Є дах – визнання незалежності і суверенітету України іншими країнами та членство України у міжнародних організаціях. Однак поки не все добре всередині цього будинку: основні комунікації є, але все інше не доведене до ладу, не обладнане зручно, не оформлене естетично, не прибране. Та й не всі з тих, хто живе у цьому великому спільному домі, цінують його і готові докладати зусиль для його розбудови. А ще є сусід, який хоче відібрати цей дім, а його головних оборонців і будівничих знищити.

Ціла когорта славних синів Полтавщини долучилася до будівництва Української держави та здобуття нею незалежності. С. Петлюра, К. Осьмак, В. Липинський, М. Драгоманов, М. Міхновський, М. Гаврилко, С. Скрипник, М. Кульчинський, С. Наріжний, В. Симоненко, П. Ротач… Кожен із цих славних полтавців у своїй царині наближав українську незалежність. 

Хроніка подій боротьби за незалежність у Полтаві та області відображається і книгах «Полтава: історичний нарис» (Полтава, 2001) та «Полтавщина: історичний нарис» (Полтава, 2005).

Фундаментальною працею, є дослідження полтавських істориків О. Білоуська, Т. Пустовіта та ін. «Полтавщина.  Шлях до незалежності. 1985-1991» (Полтава, 2016). У книзі зібрані документи, свідчення очевидців, спогади, аналіз історичних подій та фактів. Еволюцію владних структур Полтавської області від найдавніших часів до доби незалежної України можна прослідкувати, скориставшись книгою «Полтавщина: влада на історичних паралелях» (Полтава, 2012).

Біографії визначних особистостей Полтавщини, яких держава відзначила своєю найвищою нагородою зафіксовані у випуску третьому серії «Герої землі Полтавської», що має назву Герої України».

На виставці представлена також упрядкована О. Пустовгаром збірка «Герої Крут і Полтавщина» (Полтава, 2020), де можна ознайомитися із життєвими шляхами полтавців, що стали учасниками доленосної для України події – битви під Крутами.
Біографічний довідник «Діячі Української Центральної Ради» (Київ, 1998) включає, серед інших, біографічні дані про видатних борців за незалежність у буремні роки української революції. Автор В. Закалюжний у праці «Козаки Полтавщин» (Полтава, 2009) подає інформацію про видатних полтавців, що зробили внесок до творення української незалежності від найдавніших часів до сьогодення. Таким чином, книжкова виставка мала за мету подати інформацію про якнайбільшу кількість наших земляків, які у різні часи, у різний спосіб наближали незалежність України.


Цікавою є колективна монографія польських і українських науковців  «Спадщина Пілсудського та Петлюри. Минуле, сьогодення та майбутнє партнерства Польщі та України» (Київ, Люблін, 2021). Праця цікава глибоким вивчення історичної спільності між українським та польським народами, що характерно особливо зараз, у контексті співпраці і взаємодопомоги під час російської агресії проти України.

Шлях української незалежності пролягає до Європи. Це особливо зрозуміло і незаперечно у світлі  даних історичних реалій. Цикл публіцистичних праць В. Чернявського «Народна дипломатія» (Полтава, 2012), «Ротарі – це Європа і світ» (Полтава, 2015) та ін. присвячені шляху України до Європи. Розповідаючи про плідну співпрацю міст-побратимів Кобеляків і Зінгена автор наводить приклад такого шляху.

Митці і діячі культури сучасної Полтавщини є передовими носіями ідей української незалежності. Видатна полтавська співачка Р. Кириченко все своє життя присвятила популяризації української пісні у цілому світі, відома культурологиня О. Щербань активно популяризує українські звичаї у тому числі і за межами України. На виставці представлена література присвячена полтавським композиторам, музикантам, тексти українських пісень, створених за часів незалежності. Проза і поезія наших земляків про Полтавщину та Україну представлена, зокрема книгою відомої полтавської журналістки і письменниці Г. Дениско «Про що гомонить Соборний майдан» (Полтава, 2018), та віршами лубенця С. Салівона «Війна і мир» (Лубни, 2023), що присвячені незламному українському народу, який  протистоїть сьогодні рашистській навалі.

Автор збірки глибоко переконаний:

Щоночі і щодня ми з ворогом у битві

Боролися за свій життя орієнтир

І Перемоги День, як рук всіх наших витвір,

Навіки принесе до України мир!

Немає коментарів:

Дописати коментар