понеділок, 2 квітня 2018 р.

Патріот рідної землі: до 100-річчя від дня народження Олеся Гончара


3 квітня 2018 р. виповнюється 100 років від дня народження Олеся Гончара, письменника, твори якого перекладені близько 70-ма мовами, людини планетарного масштабу, чиє ім’я добре відоме світові.  Олесь Гончар народився в незалежній Україні. Власне, він був її ровесником. «Я теж родом із Полтавщини...», - на цьому не забував при нагоді наголосити Олесь Терентійович. Дитячі роки його пройшли з дідусем і бабусею в с. Сухе Полтавської області. Бабуся замінила майбутньому письменникові матір. А ще на дитячі роки Олеся припала доба українського національного відродження, на юнацтво – час, коли те відродження стало розстріляним. Далі був Голодомор. А потім юність – фронт, полон, знову фронт. «Ось знову весна, сонце, поля і гори тонуть у буйній зелені. Майже первозданна краса її змушує замислитися і про життя, і про майбутнє. Що на мене чекає? Снаряд чи розривна куля, чи смерть миттєва і в муках, на санітарному возі?.. Чого хочеться? Жити в Гринаві, написати велику, пристрасну, але правдиву повість про загиблих людей, про оману і страждання мільйонів. І піти, заснути навіки, піти в царство спокою і справедливості. Але знаю, все буде не так: мрії ласкаві, а життя жорстоке – тільки декого любить воно. Тому – сумні думи, чорні думи і в повітрі в‘ється вона, щастя моє, - і чую її голос, і знаю, що все це – золота казка». 1945
Йому пощастило: він повернувся додому живим і не зламаним духовно, а лише привченим Системою ховати свої справжні думки, натомість говорити те, що від тебе хочуть почути. І ось з таким складним досвідом недавній старший сержант-мінометник Олександр Гончар стає письменником Олесем Гончаром. Українським радянським письменником.
«Патріот рідної землі» - під такою назвою у відділі краєзнавства розгорнута виставка, присвячена ювілею Олеся Гончара. На виставці зібрано більшість творів письменника та матеріали про його життєвий і творчий шлях, зокрема книги В. Пащенка «Гончарова правда про духовність і церкву», М. Степаненка «Публіцистична спадщина Олеся Гончара» та ін.
У селі Сухому Кобеляцького району Полтавської області 28 серпня 2000 р. було відкрито Державний літературно-меморіальний музей-садибу Олеся Гончара. Щорічно, 3 квітня та 14 липня в музеї проводяться літературно-музичні вечори пам'яті письменника.
На Полтавщині ім'я Олеся Гончара носять:
  • Полтавська обласна бібліотека для юнацтва
  • Козельщинська центральна районна бібліотека
  • середня школа № 2 м. Кобеляки

Немає коментарів:

Дописати коментар